Офіційний веб-сайт

Вийшов друком рукописний варіант збірки «Три літа» Тараса Шевченка

Вдруге, тепер уже за часів державної незалежності, в Україні здійснено факсимільне відтворення рукописної збірки «Три літа» Тараса Шевченка, оригінал якої зберігається у відділі рукописних фондів та текстології Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України. Цей видавничий проект реалізовано нинішнього року  державним видавництво «Либідь» у рамках бюджетної програми «Українська книга» і приурочено 200-літтю від Дня народження Великого Кобзаря.

Вперше факсимільне видання збірки «Три літа» Тараса Шевченка, що є національною реліквією, унікальною пам’яткою української літератури відбулось ще 1966 року за участі відомого вченого-шевченкознавця, тодішнього директора Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка у Харкові, лауреата Державної премії ім.Т.Г.Шевченка Євгена Шабліовського.

Ніби прийнявши естафету від авторитетного попередника, нинішній директор Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка, академік НАН України Микола Жулинський написав вступне слово до факсимільного видання 2013 року, а його колега – кандидат філологічних наук Сергій Гальченко упорядкував та підготував примітки до книги.

У передмові до видання Микола Жулинський фахово аналізує художню цінність збірки лірики «Три літа» Тараса Шевченка в контексті всієї його поетичної творчості, досліджує соціальну мотивацію появи безцінних творів з-під пера Великого Кобзаря: «Збірку «Три літа» можна назвати книгою духовного прозріння, оскільки вона втілила якісно нове поетичне переживання Шевченком національних драм і трагедій, паплюження святинь і покалічення українських доль та духовне осягнення необхідності й неминучості «національної самокритики»*, вимогливого самоаналізу й болісного усвідомлення втрати «світу тихого, краю милого» ‑ України».

Зазначимо, що для зручності прочитання лірики Тараса Шевченка видавництво «Либідь», крім відтворення рукописних творів із збірки «Три літа», в другій частині книги розмістило їхній друкований варіант у сучасному українському правописі.

 

*Слова в цитаті належать шевченкознавцю Юрію Барабашу.