Офіційний веб-сайт

Марію Примаченко представлено у віртуальному проекті держархіву

В рамках віртуального проекту «АВС» (абревіатура розшифровується як "Архіважлива справа"), започаткованого Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України (ЦДАМЛМУ), представлено ранні твори народної художниці Марії Оксентіївни (Приймаченко) Примаченко (роки життя: 1909-1997) з фондів держархіву.

Як відомо, Марія Примаченко – майстер народного декоративного розпису здобула громадське визнання своїми талановитими малюнками, виконаними у манері «наївного мистецтва», вважається найвідомішою українською художницею другої половини ХХ століття. Найбільш знані мистецькі твори, створені художницею у різні роки: «Людям на радість», «Козацька могила», «Соняшники життя», «Хатні маки», «Ведмеді на пасіці», «Чотириногий одуд», «Звір гуляє», «Дика видра пташку ухопила» та ін.

Марія Примаченко була відзначена 1966 року Шевченківською премією за цикл художніх робіт «Людям на радість».

За повідомленням держархіву, у 1970 році були придбані три унікальні акварельні малюнки Марії Примаченко з приватної колекції. На малюнках, створених нею у 1930-х роках, художниця зобразила незвичайних казкових звірів, які просто зачаровують найвибагливіших шанувальників народного мистецтва.

Двома роками пізніше мисткиня особисто подарувала архіву свою роботу «Дика овечка» і світлину з сином Федором з дарчим написом на згадку.

У 1973 році до архіву надійшла на зберігання велика колекція портретних фотографій художниці від кінооператора Олександра Івановича Антипенка.

У фондах українських письменників Михайла Стельмаха та Олександра Корнійчука зберігаються вітальні листівки-малюнки від Марії Примаченко. А також твори 1980-х років з дарчими написами митцям, які захоплювались талантом художниці. Саме Павлу Тичині належать слова, в яких він висловив власне сприйняття її творчості: «Марія Примаченко ‑великий майстер. Енергія її невичерпна. Це велика художня сила».

Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України запрошує усіх бажаючих ознайомитися з художньою спадщиною Марії Примаченко, яка широко представлена її живописними малюнками в експозиції держархіву.