Офіційний веб-сайт

Турконяк Раймонд (Роман) Павлович

 

Архімандрит, богослов, священик Української греко-католицької церкви, перекладач.

Шевченківська премія 2007 року богослову, громадянину Сполучених Штатів Америки за переклад Острозької Біблії сучасною українською мовою.

Народився 7 травня 1949 року в м. Манчестер, в Англії.

Закінчив Українську Папську Малу Семінарію в Римі (1960-1966 рр.), Українську Папську Колегію святого Йосафата в Римі. (1966-1972 рр.). В цей же час брав студії філософії в Папському Урбаніанському Університеті в Римі. В 1968 році отримує ступінь бакалавра філософії. Продовжував вивчати богослов’я у Коледжі св. Патрика в Мейнуті, Ірландія (St Patrick's College, Maynooth) та на богословському факультеті у Папському Урбаніанському Університеті та Українському Католицькому Університеті св. Климента в Римі. В червні 1972 року закінчив навчання в Папському Урбаніанському Університеті в Римі із ступенем магістра богослов'я. Продовжив наукову працю в спеціалізації «літургіка» і отримав ступінь доктора богослов’я Українського Католицького Університету. У 1977 році одержав ступінь доктора богослов’я після захисту праці під назвою «Поняття Церкви в Мінеях Четіях митр. Дмитра Туптала Ростовського».

В 25 років вступив до монастиря св. Теодора Студита біля Риму, 13 жовтня став новіціатом, 24 листопада одержав Малу Схиму. 2 квітня 1972 року одержав ієрейські свячення з рук слуги Божого Йосифа Сліпого та блаженного Василя Величковського. Впродовж 1972-1976 років обслуговував парохію Української греко-католицької церкви у Крефельді (Німеччина). У 1975 році Глава Української греко-католицької церкви Йосиф Сліпий доручає перекласти Біблію. В 1978 році переїхав до Америки і став настоятелем монастиря монахів Студитського уставу в Пассаїку, Нью-Джерсі. У 1991 році блаженний кардинал Мирослав-Іван Любачівський запросив о. Рафаїла на посаду віце-канцлера Львівської Архієпархії. У квітні 1995 року піднесений до гідності архимандрита. Впродовж 1995-1996 років за дорученням патріарха організував та очолив Київо-Вишгородський Екзархат для Української греко-католицької церкви. З 1996 року призначений секретарем Патріарха Української греко-католицької церкви блаженнішого кардинала Мирослава-Івана Любачівського.

Романом Турконяком здійснено повний переклад Святого Письма з давньогрецької (Львів, 2000 р.), Новий Заповіт Господа нашого Ісуса Христа. З 4-го повного перекладу Біблії з давньогрецької. (Київ, 2000 р.),Новий Завіт Господа нашого Ісуса Христа. З 4-го повного перекладу Біблії з давньогрецької (Київ, 2003 р.), Літургія Передшеосвячених дарів в Українській Церкві (Львів, 2002 р.), Літургія Передшеосвячених дарів в Українській Церкві. Серія критичних видань Острозької Біблії з українським перекладом. (Львів, 2003-2005 рр.), Повний переклад критичного видання Острозької Біблії (Львів, 2006 р.).

У 2003 році він закінчив унікальний переклад Острозької Біблії сучасною українською мовою, дослідивши всі відомі тексти Святого Письма різними мовами. Він власноруч створив шрифт Острозької Біблії. 2006 року подарункове видання Біблії побачило світ.