Офіційний веб-сайт

Яке слово найчастіше вживалося минулого року

Словом року-2021 в Україні стало слово «вакцина». Його обрав Словник сучасної української мови та сленгу «Мислово». 

Як і у 2020 році, слово року-2021 пов’язане з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, але вже на наступному етапі. «Вакцина» та похідні від неї слова, передусім «вакцинація», повністю домінували у суспільній дискусії року, що минув.

 

Також, питомо українське слово «щеплення» переважало у вжитку «вакцинацію» аж до початку кампанії масової вакцинації від коронавірусу. Натомість в українській мові відсутній усталений відповідник запозиченню «вакцина».

 

Серед інших важливих похідних або пов’язаних із вакциною/вакцинацією слів 2021 року слід відзначити:

Антивакцинатор(скорочено антиваксер або антивакс) – противник вакцинації;

Ревакцинація– повторна вакцинація для підтримки рівня імунного захисту;

бустерна доза (скорочено бустер) – додаткова доза вакцини, якою проводиться ревакцинація;

імунізація – процес набуття імунітету, зазвичай шляхом вакцинації;

імунітет – здатність організму протистояти дії шкідливих зовнішніх факторів;

«ковідна тисяча» або «тисяча Зеленського»– ініціатива президента Зеленського, спрямована на стимулювання вакцинації. Щоправда, доступна вона лише тим, хто користується додатком «Дія» та є вакцинованими.

 

Крім того, популярними у 2021 році були й такі слова:

«Велике будівництво»– урядова програма в Україні ініційована Президентом України Володимиром Зеленським та спрямована на розвиток інфраструктури;

Деолігархізація– боротьба з олігархами, яку розпочав п’ятий президент України Петро Порошенко;

Земля– у зв’язку з відкриттям ринку сільськогосподарських земель та найбільшим урожаєм зернобобових культур в історії України;

Вагнергейт– провалена спецоперація українських спецслужб, яка мала на меті затримання найманців російської приватної військової компанії Вагнера;

війна – агресивна риторика та невмотивоване розміщення Росією значних військових сил біля кордонів України наприкінці року спричинили до широкої дискусії щодо можливості повномасштабного вторгнення РФ.

 

Словник «Мислово» створений у 2012 році з метою фіксації неологізмів, сленгу та інших проявів сучасної української мови. Слова та визначення до «Мислова» надсилають звичайні користувачі.

 

«Мислово» обирає слово року вдев’яте. Основними критеріями при виборі слова року є його популярність та соціальна значущість.

 

У минулі роки словами року стали:

2020 – коронавірус

2019 – діджиталізація

2018 – томос

2017 – безвіз

2016 – корупція

2015 – блокада

2014 – кіборги

2013 – євромайдан

 

Також Оксфордський і Кембриджський словники англійської мовиназвалислово «vax» (у перекладі — «вакцина» та інші похідні слова)  словом 2021 року. Зазначається, що у порівнянні з 2020 роком, спостерігається стрімке зростання вживаності цього слова серед англійців та американців.

 

Джерело: Читомо